Atrakcje Poznań

Drodzy Państwo!

Poniżej przedstawiamy spis atrakcji Poznania, które obowiązkowo należy odwiedzić podczas pobytu w naszym pięknym mieście!

Stary Rynek i Poznańskie Koziołki

Stary Rynek to absolutne centrum turystycznego Poznania, także bez wątpienia najczęściej fotografowane miejsce w Poznaniu. Jest on trzecim największym rynkiem w Polsce (po krakowskim i wrocławskim). Nagromadzenie zabytków z niemal wszystkich epok, kilkadziesiąt restauracji, kawiarni i pubów w pobliżu oraz liczne imprezy decydują o jego atrakcyjności. Stary Rynek stanowi centralny element średniowiecznego Poznania.

Najbardziej charakterystyczną budowlą jest renesansowy ratusz – symbol miasta, uznawany za najpiękniejszy ratusz w Polsce. Każdego dnia o 12:00 z wieży rozlega się hejnał, a obok zegara pojawiają się dwa koziołki.

Koziołki poznańskie są jedną z największych atrakcji turystycznych Poznania. W samo południe wychodzą ze środkowej wieżyczki i przez minutę trykają się rogami. Skąd wziął się pomysł umieszczenia koziołków nad zegarem, wyjaśnia legenda „O poznańskich koziołkach”.

Rogale Świętomarcińskie - rogalowe Muzeum

Rogalowe Muzeum Poznania to żywe centrum poznańskich tradycji i kultury. Mieści się w samym sercu Poznania – na Starym Rynku z widokiem na wieżę ratuszową z koziołkami.

To miejsce dla wszystkich którzy chcą poznać lepiej Poznań, jego specyfikę, język oraz symbole, ze szczególnym uwzględnieniem Rogali Świętomarcińskich. W kameralnej, swobodnej atmosferze pokazów na żywo. Z humorem i z interakcją z naszymi Gośćmi.
W ofercie znajdują się pokazy dla mieszkańców i turystów, organizacja wyjątkowych spotkań firmowych oraz oryginalne warsztaty edukacyjne.

Stadion Inea

Stadion Inea przy ulicy Bułgarskiej, na którym obecnie swoje mecze rozgrywa zespół Lecha Poznań, powstawał w sumie 12 lat. Podczas zwiedzania można zobaczyć między innymi: Salę Konferencyjną, Szatnię Gości, poziom boiska wraz z ławkami rezerwowych, Lożę Prezydencką, skyboxy, areszt czy Trybunę Prasową. Można zwiedzić stadion na parę sposobów min. zamówić „wycieczkę z koziołkiem”, „wycieczkę z piłkarzem” czy „ekskluzywne zwiedzanie”.

Stary Browar

Stary Browar w Poznaniu to współczesne centrum handlowe, które jest autentycznym centrum kultury i edukacji. Można tu zrobić zakupy w ponad 200 sklepach, dobrze zjeść, obcować ze sztuką i dobrym designem, brać udział w licznych warsztatach i wydarzeniach, jak koncerty, pokazy, czy spotkania z ciekawymi osobami.

Wszystkich, którzy chcą lepiej poznać przestrzenie Starego Browaru i jego historię zapraszamy na zwiedzanie z przewodnikiem.

Centra handlowe: Posnania, Avenida

Avenida Poznań to tętniące życiem serce stolicy Wielkopolski. Największe centrum handlowe w regionie, które na 3 kondygnacjach, o łącznej powierzchni 60 tysięcy m kw., mieści ponad 200 lokali handlowych i użytkowych oraz 30 restauracji i kawiarni. Do dyspozycji zmotoryzowanych klientów jest 1500 miejsc parkingowych (3. godziny darmowego parkowania) oraz specjalny parking dla rowerzystów. Centrum posiada bezpośrednie połączenie z dworcem kolejowym i autobusowym.

Posnania to miejsce inne niż wszystkie. Łączy w sobie funkcje handlowe i rozrywkowe, pozwala aktywnie odpocząć lub popracować. Posnania odpowiada na oczekiwania wynikające z nowoczesnego stylu życia, jest znakomitym urozmaiceniem codzienności mieszkańców Poznania i Wielkopolski.

Kontenery i brzeg rzeki Warta

KontenerART to „mobilne centrum kultury”, które funkcjonuje w Poznaniu, w sezonie letnim, od maja do października, co roku, od 2008 roku, w różnych lokalizacjach. Odbywają się w nim koncerty, warsztaty (m.in. dla dzieci), spotkania autorskie oraz akcje ekologiczne. Również wydarzenia o charakterze bardziej ludycznym, jak np. granie na bębnach, chodzenie na szczudłach, wspinaczka, graffiti.

Od kilku lat tereny nad Wartą rozkwitają w okresie wakacyjnym. Zaczęło się od plaż miejskich, które stały się hitem wśród mieszkańców i turystów. Rekreacyjna oferty rzeki się powiększa, w tym roku czeka na Was tramwaj wodny, przystań miejska oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego. Nie pozostaje Wam nic innego jak spędzić LATO NAD WARTĄ!

Park Cytadela, Sołacki, Mickiewicza, Marcinkowskiego

Poznań należy do miast, które przyjezdnych witają pięknymi pasami zieleni. Miłośnicy wypoczynku na świeżym powietrzu, z dala od miejskiego zgiełku wcale nie muszą wyruszać daleko za Poznań, żeby rozłożyć koc na trawie albo poopalać się nad wodą. Na wyciągnięcie ręki są jeziora i parki, do których można dostać się pieszo, jadąc rowerem czy autem.

Park Cytadela to najbardziej charakterystyczny park w Poznaniu. Nazwa ta określa teren wzgórza, położonego na północ od centrum miasta, na którym do 1945 r.znajdował się fort Winiary. Granice Cytadeli, wyznaczają w przybliżeniu ulice Szelągowska i Winogrady oraz al. Armii „Poznań”.

Teren idealny na spacery z dziećmi. Szerokie alejki, zacienione zakątki pozwalają bezpiecznie biegać, jeździć na rowerach, rolkach czy hulajnogach.

Rozległe, bardzo dobrze utrzymane trawniki są idealnym miejscem na organizację rodzinnego pikniku. Na terenie Cytadeli znajduje się plac zabaw oraz kawiarenka, gdzie podczas zabawy dzieci rodzice mogą chwilę odpocząć.

Warte zobaczenia są także parki Sołacki, Mickiewicza czy Marcinkowskiego. Każdy z nich ma niepowtarzalny nastrój.

Jezioro Malta, Rusałka, Kierskie

Jezioro Maltańskie to jedna z głównych atrakcji Poznania. To tutaj usytuowane jest sportowe i kulturalne serce miasta. Malta w Poznaniu to jednak dużo więcej. Zdecydowanie warto odwiedzić ten zakątek miasta. Jezioro Maltańskie jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Poznaniu, a głównym tego powodem jest ogromna ilość oferowanych atrakcji dla sportowców czy rodzin z dziećmi. Nad jeziorem Maltańskim bez wątpienia mile spędzą czas miłośnicy pływania. Kąpielisko usytuowane jest na południowym brzegu Jeziora Maltańskiego, blisko pola piknikowego.

Jezioro Rusałka jest sztucznym zbiornikiem wodnym. Bliskie położenie jeziora od centrum miasta i atrakcyjne tereny wokół niego sprawiają, że jezioro jest bardzo popularnym miejscem letniego wypoczynku mieszkańców Poznania i turystów. W sezonie letnim nad jeziorem czynny jest Ośrodek Sportu i Rekreacji, który sprawuje opiekę nad kąpieliskiem strzeżonym. Kąpielisko wyposażone jest w pomosty, rynnową zjeżdżalnię do wody o dł. 93 m, wypożyczalnię sprzętu pływającego, szatnie oraz zaplecze gastronomiczne

Jezioro Kierskie to akwen niedaleko Poznania, który cieszy się popularnością wśród rowerzystów i zwolenników pieszych wycieczek. To jednak nie tylko piękna przyroda, ale również atrakcyjne centrum sportowe. Jezioro Kierskie przypadnie do gustu zarówno wędkarzom, jak i osobom poszukującym wypoczynku i rekreacji.

Ostrów Tumski, Brama Poznania

Początki państwa polskiego to Ostrów Tumski w Poznaniu.
Ostrów w języku staropolskim oznacza wyspę a tum – katedrę. Na tej dawnej i obecnej wyspie rozpoczynają się historyczne dzieje Poznania i Polski

Brama Poznania opowiada o początkach państwa polskiego i wyspie katedralnej. Nie znajdą tu Pańśtwo muzealnych eksponatów. Historia przedstawiona jest tu w nowoczesny sposób, z wykorzystaniem multimediów i światła. Brama Poznania jest miejscem dostępnym i otwartym. Ekspozycja dostosowana jest dla osób starszych, rodzin z małymi dziećmi oraz osób z niepełnosprawnościami. Przez cały rok organizowanych jest mnóstwo wydarzeń, takich jak warsztaty, wystawy czasowe, koncerty, zajęcia dla dzieci i dorosłych czy konferencje naukowe.

Stare i nowe zoo

Stare Zoo w Poznaniu to jeden z dwóch najstarszych ogrodów zoologicznych w Polsce, którego początki sięgają XIX w.  Jako jedyny działa bez przerwy i zmian przeznaczenia od dnia założenia, wobec czego może być uznany za najstarszy działający bez przerwy polski ogród zoologiczny.

Nowe Zoo w Poznaniu to drugi pod względem powierzchni ogród zoologiczny w Polsce. Zajmuje obszar 120,68 ha, stanowiąc naturalne siedlisko fauny krajowej. Nowe Zoo słynie z kolekcji ptaków drapieżnych oraz sów, która należy do jednej z najbogatszych w EuropieOgród otwarto w setną rocznicę powstania Starego Zoo z którym tworzy integralną całość jako Ogród Zoologiczny w Poznaniu.

Termy Maltańskie

Termy Maltańskie to największy ośrodek sportowo-rekreacyjny w Polsce i drugi co do wielkości tego typu obiekt w Europie. W obiekcie znajdują się: baseny rekreacyjne i sportowe oraz strefa saun. W basenach solankowych „Term Maltańskich” wykorzystywana jest pochodząca z pobliskiego odwiertu woda termalna.

Część rekreacyjną term obejmuje park wodny (aquapark), w tym:

  • 2 zewnętrzne baseny geotermalne, sezonowy i całoroczny
  • basen solankowy
  • basen z podwójną falą
  • 13 zjeżdżalni – m.in. turbo (ok. 60 km/h), dzika rzeka, rodzinna, pontonowa, multimedialna z efektami wizualnymi i dźwiękowym,
  • basen w kształcie koniczyny z wypływem na zewnątrz,
  • basen ze statkiem pirackim,
  • strefa dla dzieci z brodzikiem i urządzeniami do zabawy,

Strefa saun, na którą składają się min: Łaźnia aromatyczna Livello, Łaźnia kwiatowa, Łaźnia turecka, Grota śnieżna, Sauna Event, Sanarium,  Łaźnia parowa VIP, Sauna ziemna KELO (zewnętrzna), Sauna Panorama (zewnętrzna).

SPA 1306 – gabinet SPA, oferujący zróżnicowane zabiegi SPA, zabiegi prozdrowotne, zabiegi estetyczne oraz masaże.

Plac Wolności i szklana fontanna

Fontanna Wolności, która stanęła na Placu Wolności latem 2012 roku, tuż przed rozpoczęciem Mistrzostw Europy w piłce nożnej organizowanych w Polsce i na Ukrainie, jest doskonałym punktem wyjścia i przyczynkiem do opowieści o fontannach, które dotąd pojawiały się na największym miejskim placu. Podczas pobytu w Poznaniu, koniecznie trzeba odwiedzić to miejsce.

Muzea

Wnętrze dziewiętnastowiecznej apteki, Egipskie mumie, militaria… Muzea bardziej zwyczajne i unikatowe, jak choćby jedno z trzech w Europie Muzeów Instrumentów Muzycznych. Kolekcje zgromadzone przez poznańskie muzea ucieszą miłośników sztuki, bibliofilów, pasjonatów. Do wielu z nich bezpłatny wstęp zapewnia karta rabatowa Poznańska Karta Turystyczna.

Zdecydowanie należy odwiedzić Muzeum Narodowe, Archeologiczne, Podziemia Katedry Poznańskiej, czy Muzeum Powstania Warszawskiego…

Malta Ski

Malta Ski to centrum sportowo – rekreacyjne mieszczące się nad jeziorem Maltańskim w Poznaniu. To miejsce stworzone jest, by spędzać czas na dobrej zabawie i w otoczeniu natury – z rodziną lub znajomymi, zarówno zimą jak i latem. Do głównych atrakcji Malta Ski należą 2 stoki narciarskie, 8-metrowa karuzela łańcuchowa, kolejka górska Adrenaline, letni tor saneczkowy, mini golf, wypożyczalnia rowerów, plac zabaw, pontony do zjazdów ze stoku, punkty gastronomiczne.

Centrum Kultury Zamek

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu to jedna z największych instytucji kultury w kraju. Każdego roku odbywa się w nim 2500 wydarzeń, które prezentują i stymulują rozwój najciekawszych zjawisk kultury. W przestrzeniach ZAMKU przenikają się i wzajemnie dopełniają sztuki wizualne, teatr, film, muzyka i literatura. Instytucja buduje swój program w oparciu o sprawdzone formy wyrazu (m.in. koncerty, spektakle, wystawy sztuki, spotkania literackie i pokazy filmowe), jak i prowadząc eksperymenty artystyczne, realizując nowe działania, często o charakterze site-specific. Poszukiwaniom tym służy także program rezydencji artystycznych.

Ogród botaniczny UAM

Ogród botaniczny UAM leży w zachodniej części miasta. Jest przestrzenią spotkań kulturalnych i wydarzeń artystycznych, a przede wszystkim jednym z bardziej lubianych i najczęściej odwiedzanych parków w Poznaniu.

Ogród Botaniczny posiada udokumentowane zbiory roślinne, służące celom naukowym, dydaktycznym i edukacyjnym przedstawione w 10 działach tematycznych. 

Palmiarnia Poznańska

Palmiarnia w Parku Wilsona w Poznaniu to wyjątkowa atrakcja Wielkopolski. Ponad 4600 metrów kwadratowych powierzchni i 12 pawilonów, z których większość jest udostępniona zwiedzającym. Znajduje się tu wiele oryginalnych roślin i informacji na temat odległych zakątków świata. To częste miejsce spotkań, gdzie można poczuć klimat tropików nawet w środku wietrznej i deszczowej jesieni. Palmiarnia w Poznaniu to atrakcja czynna przez cały rok, czasami także w nocy, dzięki czemu można podejrzeć nocne życie zwierząt wodnych i roślin. Park Wilsona również zasługuje na uwagę, jako jeden z 5 najpiękniejszych zielonych miejsc w Poznaniu.

Lech browary wielkopolski

Lech Browary Wielkopolski to jeden z trzech browarów (obok Tyskich Browarów Książęcych i Browaru Dojlidy) należących do Kompanii Piwowarskiej – lidera w branży piwowarskiej w Polsce. Jest jednym z najnowocześniejszych browarów w Europie. Może warzyć nawet 145 tys. hl piwa tygodniowo. Obiekt można zwiedzać, a po zwiedzaniu, chętni mogą też spróbować piwa Lech Pils prosto z browaru, wziąć udział w warsztatach piwnej sensoryki oraz w konkursie z nagrodami.

Park krajobrazowy puszcza zielonka

Park Krajobrazowy „Puszcza Zielonka” leży na północny wschód od Poznania i obejmuje środkową część atrakcyjnego przyrodniczo, krajobrazowo i turystycznie terenu zwanego potocznie puszczą Zielonka – w obszarze ograniczonym miejscowościami: Poznań, Murowana Goślina, Skoki, Kiszkowo, Pobiedziska. Szlaki dają nieograniczone możliwości planowania przebiegu tras wycieczek rowerowych. Za ich pomocą można dotrzeć do wszystkich najciekawszych miejsc Puszczy Zielonki i okolic.
Każdy znajdzie coś dla siebie. Można wybrać się na dwugodzinną przejażdżkę jak również dwudniową wycieczkę i co ważne można wrócić do punktu rozpoczęcia trasy innym szlakiem niż się ją zaczęło.

Kolejka miniaturowa Malta

Malowniczą trasą wzdłuż jeziora Malta biegnie trasa jednej z ostatnich w Polsce kolei wąskotorowych o szerokości toru 600 mm. Kolejka Maltanka kursuje od kwietnia do września, w weekendy co pół godziny, a w dni powszednie co godzinę. Podczas pobytu w Poznaniu, koniecznie należy skorzystać z niniejszej atrakcji.

Blubry 6d

Blubry – poznańskie legendy w 6D, to miejsce w którym legendarne historie łączą się ze współczesnymi technologiami. Będą tu Państwo zarówno uczestnikami, jak i twórcami akcji. Jest to idealne miejsce zwiedzania na weekend lub zimę.